Cześć! Mam, dziś dla Was kolejny post z cyklu "Pokaż mi swoją Asanę" do którego zapraszam przedsiębiorcze kobiety korzystające w swojej pracy z Asany. Tym razem zaprosiłam do cyklu mieszkającą w Walencji Patrycję Bukowską - dziennikarkę, korektorkę, wydawcę i szkoleniowca. Patrycja jest również autorką kursu dla korektorów. Więcej informacji na temat tego fantastycznego kursu znajdziecie na stronie www Patrycji - bookowska.pl. Bookowską znajdziecie również na instagramie, gdzie ukrywa się pod nickiem Zapanuj nad słowami.
1.Cześć Patrycja! Powiedz mi proszę coś o sobie. Gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz?
Cześć! Nazywam się Patrycja Bukowska, choć w sieci jestem znana jako Bookowska 🙂 Od 2019 roku mieszkam w słonecznej Walencji. Jestem dziennikarzem, korektorem, wydawcą i szkoleniowcem. Od 2002 roku pracuję ze słowami. Dbam o profesjonalny wizerunek dużych i małych firm, poprawiając teksty. Przeprowadzam też autorów przez cały proces wydawniczy i pomagam im spełnić marzenia o własnej książce. Jako mentor stoję u boku początkujących korektorów i uczę ich, jak zarabiać na czytaniu.
2. Od kiedy używasz Asany?
Od 2016 roku korzystałam w firmie z Trello. W 2018 miałam krótki romans z Asaną, ale nie polubiłyśmy się. Wtedy była to dla mnie zbyt rozbudowana aplikacja – miałam kilku współpracowników, którym delegowałam korektę. Natomiast Trello doskonale się sprawdzało. Z czasem jednak, gdy moja firma zaczęła się intensywnie rozwijać, stało się zbyt ograniczające. Zaczęło mi to doskwierać i gdy w grudniu 2020 roku zdecydowałam się zatrudnić pracowników, wtedy przypomniałam sobie o Asanie.
3. Czy używasz Asany tylko w pracy, czy również poza nią?
Asanę wykorzystuję tylko do rozpisywania obowiązków zawodowych. Prywatne plany mam w przede wszystkim w głowie – ewentualnie wpisuję je do kalendarza.
4. Z iloma osobami współdzielisz Asanę?
Od lutego do Asany dołączyłam 10 osób, które pracują przy różnych projektach – członkowie zespołu, współpracownicy, podwykonawcy.
5. Używasz wersji bezpłatnej czy wersji premium? Dlaczego właśnie tej?
Używam wersji premium, ponieważ zapraszam osoby z zewnątrz. Mogę wtedy ustawiać prywatność wybranych projektów i decydować o tym, które mają być widoczne dla danej osoby. W wersji bezpłatnej wszyscy członkowie zespołu widzą każde zadanie.
6. Jaki jest Twój ulubiony widok w Asanie?
To zależy od projektu. Większość rozpisujemy w formie listy, ale niektóre zadania łatwiej zobaczyć, gdy ustawimy widok kalendarza lub tablice. Najrzadziej korzystam z linii czasu. Mam jednak nadzieję, że i na to rozwiązanie przyjdzie czas.
7. Czy używasz kolorowych tagów?
Oczywiście. Oznaczam ważne i pilne zadania, elementy projektu. W naszej Asanie jest naprawdę kolorowo.
8. Używasz wersji na komputer czy na telefon? Której częściej? Jeśli używasz aplikacji, to za co ją lubisz?
Używam Asany i na komputerze, i na telefonie.
Asana ma naprawdę dopracowaną aplikację, co jest bardzo wygodne. Kończę pracę o 14.30, więc komputer po południu zazwyczaj jest wyłączony. Ale smartfon mam cały czas przy sobie i mogę reagować na to, co się dzieje, odpowiadać współpracownikom, dopisywać coś, co akurat mi przyjdzie do głowy. Niestety nie wszystko można zrobić na telefonie, bo niektóre funkcje są niedostępne w aplikacji.
9. Patrycja, czy możemy na chwilę zajrzeć do Twojej Asany? Chciałabym Cię poprosić o zrobienie zrzutu ekranu z wybranego projektu. Czy możesz coś o nim powiedzieć?
Niestety nie mogę udostępnić widoku Asany z projektami dla moich klientów. Ale postaram się opisać, jak to wygląda.
W Asanie mam kilka zespołów. W pierwszym z nich jestem tylko ja – zbieram tam prywatne notatki. Wpisuję wszystkie pomysły do podcastu, na blog, do booklettera, do kursów, do mediów społecznościowych, na stronę internetową – wszystko, co jest związane z projektami firmowymi. Mój Gallupowy Odkrywca generuje wiele pomysłów i gdzieś to wszystko muszę spisywać. Kalendarz czy kartki w tym przypadku się nie sprawdzają – Asana pomaga mi porządkować pomysły.
Kolejny zespół tworzę razem z mężem, który jest moim wspólnikiem. Mamy tam rzeczy dotyczące klientów, pracowników, budżetu – wszystkie firmowe zadania administracyjno-księgowo-kadrowe.
Trzeci zespół to moi pracownicy i współpracownicy. Rozpisane mamy tu takie projekty, jak blog, podcast, newsletter, kurs korekty, grupa na Facebooku, media społecznościowe, strona internetowa, zlecenia (pisanie tekstów, redakcje i korekty, procesy wydawnicze).
Każda osoba, z którą współpracuję, ma swój obszar i tam rozpisujemy zadania.
Korektorki otrzymują zlecenia od klientów (w widoku tablic, bo ten system świetnie się sprawdził, gdy pracowaliśmy w Trello: Zlecone – W trakcie redakcji/korekty – Zakończone (Rozliczone – w przypadku współpracowników).
Asanę od środka mogę pokazać na przykładzie Klubu Korektorów. Jest on tak rozbudowany, że postanowiliśmy rozpisać go jako osobny zespół, a nie jako projekt.
W ramach każdego projektu w zespole Klub Korektorów przydzielam zadania różnym osobom. Wymieniamy się na bieżąco aktualnymi informacjami, wrzucamy zdjęcia, linki, teksty, dokumenty, przypisujemy daty ukończenia, dodajemy tagi, określamy stopień ważności zadań oraz przynależność do poszczególnych kategorii i sekcji.
Poniżej pokazuję wszystkie projekty, które są realizowane w ramach Klubu – w formie graficznej i jako menu boczne w panelu zespołu.
Tak wygląda nasz ogólny plan:
A tak konkretne zadanie:
Jest to niesamowicie przydatne narzędzie – mogę wpisywać zadania, które się zazębiają. Na przykład w zespole Klub Korektorów pojawia się zadanie Opublikować artykuł o Klubie Korektorów i jednocześnie to samo zadanie mogę przypisać do projektów w różnych zespołach. Pozwala mi to płynnie przechodzić między różnymi projektami i zespołami – w jednym miejscu mam informacje dotyczące danego zadania i wszystkich wątków z nim związanych.
10. Czy chcesz dodać jeszcze coś od siebie?
Asana (szczególnie wersja premium) ma tyle funkcji, że jeszcze sporo nauki przede mną. Ale warto z niej korzystać, jeśli pracujemy w zespole.
Patrycja, wielkie dzięki za rozmowę! 🙂
Jak Ci się podobał wywiad z Patrycją? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz pod postem komentarz! W kolejny odsłonach cyklu zajrzymy do Asan innych kreatywnych kobiet! Do zobaczenia!
Chcesz nauczyć się obsługi Asany i tworzyć projekty, które pomogą Ci rozwinąć Twój biznes online? Dołącz do mojego bestsellerowego kursu online z Asany!
Zostaw Komentarz